قوانین جدید بسكتبال‌
 با تصویب هیات مدیره فدراسیون بین‌المللی بسكتبال (فیبا)‌، مجموعه اصلاحات و تغییرات قوانین بین‌المللی بسكتبال كه طی 2 مرحله در سال‌‌های 2008 و 2012 میلادی اعمال می‌شوند، به طور رسمی اعلام شدند. همچنین مجموعه قوانین بین‌المللی بسكتبال نسخه سال 2008 كه از اكتبر سال‌جاری میلادی لازم الاجرا هستند نیز توسط فیبا منتشر شد.
این اصلاحات همان‌طور كه برای بازیكنان غیرامریكایی شاغل در لیگ حرفه‌ای ایالات متحده بسیار مطلوب است، برای بازیكنان امریكایی كه دررویداد‌های بین‌المللی حضور می‌یابند نیز بسیار خوشایند است زیرا امریكایی‌ها همواره یكی از دلایل نتیجه نگرفتن اخیر خود در مسابقه‌های جهانی و المپیك را تفاوت قوانین بین‌المللی با قوانین بسكتبال در ایالات متحده ذكر می‌كنند.

به طور مثال مربی تیم ملی ایالات متحده معتقد است به دلیل تفاوت شكل منطقه 3 ثانیه در مسابقه‌های بین‌المللی (ذوزنقه)‌ با كلیه مسابقات در ایالات متحده (مستطیل)‌، تیم‌های امریكایی تاكنون نتوانسته‌اند از ظرفیت‌های خود در پست پایین استفاده كنند، جایی كه در نزدیكی سبد به دلیل عریض‌تر بودن قاعده ذوزنقه در بسكتبال بین‌المللی محدودیت حضور بازیكنان مركزی بیشتر می‌شود.

علاوه بر تغییر شكل منطقه 3 ثانیه از ذوزنقه به مستطیل، به طور خلاصه موارد زیر نیز در نسخه قوانین سال 2012 اعمال خواهند شد:

- افزایش 50 سانتی‌متری فاصله خط پرتاب 3 امتیازی از مركز حلقه (اندازه جدید: 75/6 متر)‌،

- تعریف «منطقه بدون شارژ یا خطای حمله» (نیم‌دایره به شعاع 25/1 متر از مركز حلقه)‌ در زیر سبد،

- تعریف «خطوط جدید محل شروع مجدد بازی» (به جای امتداد خط نیمه در قانون فعلی)‌  در صورتی كه تیم مالك توپ در زمین عقب، در 2 دقیقه پایانی بازی درخواست تایم اوت كند، پس از پایان زمان استراحت، شروع مجدد بازی از تراز بالای قوس پرتاب 3 امتیازی روی خط طولی زمین حمله كه در بیرون زمین علامتگذاری می‌شود، انجام خواهد‌شد.

- تغییر در شروع مجدد زمان 24 ثانیه در حمله،  به این ترتیب كه اگر شروع بازی از بیرون، در زمین حمله صورت گیرد و بر اساس قانون لازم باشد زمان 24 ثانیه از ابتدا مجددا شروع شود، در صورتی كه ثانیه شمار 24 ثانیه در زمان توقف بازی، 14 ثانیه و بیشتر را نمایش دهد، این زمان تغییر نخواهد كرد، اما اگر 13 ثانیه و كمتر را نشان دهد، زمان باید به 14 ثانیه برگردد.

همان‌گونه كه كاهش زمان حمله در قوانین فیبا (از 30 به 24 ثانیه)‌ باعث افزایش سرعت و در نتیجه جذابیت بیشتر بازی بسكتبال در سطح بین‌المللی شد، پیش‌بینی می‌شود موارد فوق نیز همگی به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر افزایش سرعت بازی بسكتبال و مهیج‌تر شدن آن تاثیر چشمگیری داشته باشند.

نوشته شده در تاریخ جمعه 21 آبان 1389    | توسط: سالار امیری کیا    |    | نظرات()